Żywienie

Dlaczego powinieneś czytać skład kupowanych produktów – olej palmowy

Olej palmowy, czy o nim słyszymy? Czytamy? Co o nim wiemy, z czym nam się kojarzy ? Szczerze mówiąc, w mediach niewiele się o tym mówi.
Dla własnego bezpieczeństwa warto dowiedzieć się czym jest ten cichy zabójca.

Kryje się on pod różnymi nazwami, lub wcale nie jest wymieniany w składzie pożywienia. Najczęściej podpisany jako” tłuszcz nasycony” „olej roślinny”, a także „tłuszcz roślinny” lub „tłuszcz roślinny utwardzany”. Jeżeli nie jest wymieniony rodzaj tłuszczu możemy być pewni, że użyto oleju palmowego- najtańszej i najbardziej podłej, z dostępnych wersji.

Ale skoro jest pozyskiwany z roślin powinien być naturalny, czyż nie?
To prawda, w początkowym procesie przetwarzania palmy oleistej, olej ten ma w sobie wartości odżywcze, Witaminy A i E i betakaroten. Jednak ta forma, nie jest forma docelową. Do szerokiej sprzedaży trafia wersja poddana dodatkowej obróbce termicznej. Która utraciła wszystkie wartościowe składniki, zmieniła kolor i wzbogaca się w niekorzystne dla organizmu nasycone kwasy tłuszczowe, sprzyjające otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi „złego” cholesterolu LDL we krwi.
Forma ta jest niestety hitem sklepowych półek, możemy ją znaleźć w większości przetworzonych produktów spożywczych jak również kosmetykach. (ciastka, chipsy, mrożone ryby, gotowe frytki,batony)

Co jest powodem takiej popularności oleju palmowego, w gastronomii. Powodów jest kilka.
 • tani w produkcji (który równocześnie niszczy lasy deszczowe w Indonezji i Malezji)
 • bardzo wydajny- nie trzeba go często wymieniać
 • ma wysoką temperaturę dymienia dzięki czemu może przez kilka dla być podgrzewany a nie zmieni konsystencji i nie będzie wymagał dolewania świeżego (przez co frytki kupione w barze mogą być smażone w bardzo starym oleju)
 • ma bardzo długi termin przydatności do użycia(nie wymaga chłodni, litrami stoi pod ścianami magazynów)
 • poprawia smak potraw (często można go znaleźć w duecie z glutaminianem sodu)

Wszystkie te cechy będą skłaniają restauratorów do szerokiego zastosowania tego taniego i jakże szkodliwego produktu.

Głośno w temacie Oleju palmowego zrobiło się w związku z „300 % podatkiem od Nutelli” którą francuski rząd planował nałożyć na przemysł spożywczy aby odstraszyć producentów od szerokiego zastosowania oleju palmowego w produkcji pokarmów. W wyniku tej burzy wyszedł na jaw fakt, że osławiona jako „początek zdrowego dnia Twojego dziecka „ Nutella w 25% składa się z oleju palmowego i 50% z cukru. Czyli jest najgorszym typem pokarmu jaki możesz dać dziecku – cukier i utwardzony tłuszcz roślinny.

Badania przeprowadzane na ludziach i zwierzętach potwierdzają, że spożywanie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe LDL mogą doprowadzić do wielu chorób i problemów zdrowotnych:

 • powodują chorobliwą otyłość (efekty wielu lat spożywania przetworzonego jedzenia widzimy np. w USA)
 • powodują problemy z cholesterolem: zwiększając ilość złego (LDL) a zmniejszając ilość dobrego cholesterolu (HDL)
 • znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy
 • tworzą w tętnicach trwałe złogi co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy, wylewów i zawałów serca
 • drastycznie zwiększają zachorowania na raka jelita grubego
 • mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów

Wybierając rodzaj tłuszczu należy pamiętać, że ten w postaci stałej zawsze jest mocniej przetworzony i będzie zawierał więcej „złego cholesterolu”. Dlatego mając do wyboru oliwę czy kostkę margaryny zawsze sięgajmy po to pierwsze.

Staraj się czytać informacje na opakowaniach produktów aby uniknąć nasyconych kwasów tłuszczowych jak i glutaminian sodu o którym przeczytasz tutaj: Dlaczego powinieneś czytać skład kupowanych produktów:glutaminian-sodu. Świadomość zagrożenia płynącego z wysoko przetworzonych produktów pozwoli nam na podejmowanie dobrych decyzji.

_______________________________________

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam Cię do polubienia mojego profilu na Facebooku.
Możesz mnie również obserwować na Instagramie.

Do zobaczenia!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply