Design Remont mieszkania

Wybieramy panele do domu.

Wybór podłogi jest jednym z najważniejszych etapów wyposażenia mieszkania. Planując ten zakup musimy spojrzeć na swoją przestrzeń z szerszej perspektywy. Ta decyzja powinna być przemyślana. Najpierw ustalmy, jaki charakter mieszkania chcemy uzyskać.  Czy ma ono być bardziej nowoczesne czy tradycyjne, jakie w przybliżeniu będą meble i kolorystyka ścian i dodatków. Poszczególne style różnią się kolorami i motywem podłóg.

Klasyczne podłogi cechują się zastosowaniem ciemnego drewna, drewna na wysoki połysk czy deseni drewnopodobnych imitujących sęki.

ciemne drewno

drewno
Jednak według aktualnych trendów odchodzi się od stosowania ciemnych, drewnianych czy drewnopodobnych podłóg. Do wnętrz nowoczesnych, bardziej pasują podłogi jasne, bielone, wszelkie odcienie szarości jak również postarzane drewno. W takim przypadku podłoga jest tylko tłem do stworzenia przestrzeni za pomocą mebli i dodatków, nie głównym mocnym akcentem narzucającym styl całości. Pozwolą one, również na modyfikacje – jeżeli poczujesz potrzebę zmiany stylu, nowe meble i dodatki zrobią co trzeba a podłoga nie będzie przeszkadzać.
biała

 

Zwróćmy również uwagę, na nasze potrzeby i styl życia, osoba lubiąca sterylny porządek może źle się czuć w pomieszczeniu gdzie podłoga ma różne odcienie, wzorki czy sęki i wybierze bardziej jednolity wzór panela. Jeżeli jednak nie chcesz irytować się każdym pyłkiem, polecam Ci właśnie panel na którym zgubisz drobne zabrudzenia,  zleją się one z deseniem podłogi. Zwłaszcza w miejscach narażonych na zabrudzenia (kuchnia, korytarze) odradzam Ci jednolite gładkie panele.

panele_podlogowe_600x0_rozmiar-niestandardowyjasne

Będąc konsekwentnym w utrzymaniu jednolitego stylu w całym domu, warto wybrać jeden model desek, które położymy we wszystkich pomieszczeniach. Nie dzieląc pomieszczeń niepotrzebnymi progami (np. korytarz i pokoje). Jeżeli z jakiś technicznych powodów musisz zrobić próg, zrób go. Jednak przy jednolitych otwartych przestrzeniach brak progów wygląda dużo estetyczniej, pozwala scalić przestrzeń, jak również ułatwia odkurzanie czy mycie podłogi.

egger_aranz_new1

Gdy już ustalisz jaki kolor, odcień, wzór paneli który chcesz mieć w swoim domu teraz czas przyjrzeć się ich parametrom technicznym.

Cena podłogi, zawsze związana jest z jej jakością. Sprawdźmy, więc jakie czynniki wpływają na wartość deski.

Grubość podłogi 

Grubość paneli determinuje ich właściwości.  Te cienkie mogą się uginać i poddawać ciężarowi. Idąc będziemy słyszeć pod nogami skrzypienie czy zmiany wysokości deski. Te grubsze są trwalsze, nie są podatne na odkształcanie i są wytrzymalsze.

IMG_1695

Należy przyjąć, że mimo iż w marketach, mamy całe spektrum grubości paneli, nie kupujemy cieńszych niż 7 mm. Różnica w cenie jest znikoma a różnica w jakości mocno zauważalna. Takie panele mogą się odkształcać podczas używania i rozłączać, a ilość laminatu chroniącego panel jest minimalna. 

Klasa ścieralności i użyteczności 

Chodzi o literki i cyferkę znajdującą się na każdym typie paneli. Mówią nam one z jaką klasą odporności na ścieralność, mamy do czynienia.  AC oznacza wytrzymałość paneli na ścieranie, natomiast poprzedzająca je cyfra to tak zwana klasa użyteczności.

Informacje na opakowaniu:
Klasa 21/AC2 – do mało użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, np. sypialni,
Klasa 22/AC2 do średnio użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, np. pokój dziecięcy
Klasa 23/AC3 – do intensywnie użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (np. przedpokoje, korytarze)
Klasa 31/AC3 – do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do słabo użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (np. pokoje hotelowe)
Klasa 32/AC4 – do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do średnio użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (np. małe biura, butiki)
Klasa 33/AC5 – do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do intensywnie użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (sklepy).
Lub skala cyfrowa:
 • 22 – do średnio obciążonych pomieszczeń użyteczności prywatnej;
 • 31 i 32 – do słabo obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej;
 • 33 i 34 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej.

Dla większości przypadków, najlepszym i rozsądnym cenowo rozwiązaniem będzie klasa C4, która sprawdzi się zarówno w pokojach jak i w przedpokoju czy kuchni. Różnica cenowa między klasą 4 a niższymi jest niewielka, więc warto zainwestować w możliwie, najlepsze rozwiązanie.

Pamiętajmy również o podkładach i folii, które musimy położyć na podłodze przed położeniem paneli. Folia paroizolacyjna, wyeliminuje dostęp wilgoci a podkłady wytłumią dźwięki, ograniczą nadmierną pracę deski i zniwelują nierówności wylewki. Szukając odpowiednich materiałów, zwracaj uwagę na ich grubość. Im grubsze tym lepsze właściwości. Warto zwrócić również uwagę na materiały z których zostały wykonane, najlepszy wybór to podkłady wykonane z włókien drewna. Naturalne i przyjazne środowisku.

foliapodkład

Aby całość nabrała eleganckiego wyglądu, nie możemy zapomnieć o listwach przypodłogowych. Możemy wybrać przypisane do koloru naszej podłogi, plastikowe listwy lub położyć listwy kontrastujące. O tym czy wybrać takie rozwiązanie przeczytasz w artykule Dekoracyjne listwy przypodłogowe detal dla Twojego wnętrza

Teraz, nie pozostało nam nic innego, jak tylko kupić i położyć naszą wymarzoną podłogę.

Powodzenia!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  hanka
  11 sierpnia 2016 at 09:48

  Wybór podłogi do domu to ciężki orzech do zgryzienia jak to się mówi 🙂 sami mężem długo zastanawialiśmy i mamy w pokoju dziecka panele jasne, ale za jakiś czas wymienimy na deski, bo mamy w całym mieszkaniu podłogę drewnianą, dużo lepiej się sprawdza, a panele teraz położyliśmy, bo u dziecka zaraz i podłoga jest pomazana, w plastelinie, farbach i wszystkich, troche tez funduszu nie mieliśmy, ale w baltic wod już oglądaliśmy takie naturalne deski, ładny odcień ciepłe drewno takie.

 • Leave a Reply