Bez kategorii Design

Ogród zimowy. Twój prywatny raj.

Wyobraź sobie. Jasne, pełne zieleni miejsce. W tle szemrząca fontanna, stolik kawowy idealny na popołudniowego brydża i wygoda kanapa przeznaczona do czytania romantycznych powieści przez szlachetne damy. Tak często wyglądały ogrody zimowe projektowane w dawnych w willach, pałacykach i dworkach. Częściowo przeszklona weranda czy całoroczny ogród zimowy pozwalały cieszyć się naturą cały rok.

Moda lubi wracać i znów widzimy ponowne zainteresowanie ogrodami zimowymi. Zmieniła się tylko ich forma. Najpopularniejszą z nich są zabudowywane szkłem tarasy w domkach jednorodzinnych czy balkony w kamienicach.

Ogrody zimowe możemy podzielić na dwa typy całoroczne,(ogrzewane) nazywane ciepłymi lub oranżerią. Wymagają wykonania odpowiedniego ogrzewania, wentylacji jak również zastosowania rodzaju szklenia zaprojektowanego w tym celu.

Szkło generuje duże straty ciepła. Wymaga, więc wykonania dobrze przemyślanego projektu, który zimą nie będzie wychładzał domu a latem nie zachowa się jak nagrzana szklarnia. W projekcie należy uwzględnić parametry wytrzymałościowe profili, odpowiednią izolacyjność termiczną szyb i oczywiście wrażenia wizualne, takie jak kolor profili, wielkość tafli szklanych czy odpowiedni kształt. Głównym celem konstrukcji jest ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz.

 

Drugi typ ogrodów to ogrody sezonowe, których oryginalna nazwa to loggia. Loggia to wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych.  W zimie nie jest ogrzewana i w przeciwieństwie do ogrodu zimowego nie jest rozwiązaniem całorocznym.

Jeżeli jednak projektując ogród zimowy, wykonamy go uwzględniając porady specjalistów. Możemy cieszyć się kawałkiem raju we własnym domu.

Jeżeli w Twoim domu nie ma balkonu ani tarasu, który nadaje się do zabudowy. Zawsze możesz „zazielenić” cały dom kwiatami w doniczkach 🙂 O tym jak to zrobić modnie i jakich roślin użyć przeczytasz w poście: My head is a jungle roślinne dodatki w Twoim wnętrzu

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply