Bez kategorii Remont mieszkania

Remont mieszkania cz. 4: wymiana instalacji elektrycznej

Z poprzedniego wpisu wiesz już, że rozkład pomieszczeń został ustalony i wykonany. Budynek w którym znajduje się mieszkanie, powstał na początku lat 80. Decydując się na taką nieruchomość, musisz zdawać sobie sprawę z obowiązkowej wymiany instalacji miedzianej na nową o izolacji i powłoce z polwinitu. Kable kładzione ponad 30 lat temu, są stare, awaryjne, instalacja często kładziona była liniowo bez uwzględnienia podziału na pomieszczenia. Przez co awaria jednego gniazdka, powodowała zepsucie się kilku następnych sztuk. Poza tym, taka instalacja jest niebezpieczna, często dochodzi do awarii i przepalania się kabli w ścianach. Warto zwrócić uwagę na liczniki, w starej instalacji standardem jest licznik ze standardowo 2-3 bezpiecznikami. Dla porównania, w naszym mieszkaniu po wymianie jest ich 12.

img_1810

Jakość zdjęcia pozostawia wiele do życzenia, widać jednak ścieżkę kabli z poszczególnych pokoi do licznika.

Bez wątpienia jest to ukryty koszt, którego nabywca powinien być świadomy i uwzględnić go w wycenie mieszkania.

My zdawaliśmy sobie sprawę, z kosztów. Przy wymianie instalacji w całym mieszkaniu wraz z wymianą licznika(oświetlenie, nowe kontakty, nowe włączniki, licznik, bezpieczniki) koszt wynosi ok 10 000 zł

img_1811img_1664

Puszki zamontowane są w ścianie, do nich doprowadzone kable. Na wierzch pójdą kontakty/włączniki.

Wiąże się to również z przeprowadzeniem nowej instalacji natynkowo lub podtynkowo przez całe mieszkanie. We wszystkich pomieszczeniach w ścianach i sufitach należy wykonać korytka, w których, prowadzony będzie kabel. Każdy pokój powinien być poprowadzony osobnym kablem, który kończy się podłączeniem do licznika.

W starym budownictwie częstym problemem przy planowaniu wymiany instalacji jest grubość i rodzaj ścian. Ściany wykonane są z bardzo cienkiego żelbetonu wypełnionego prętami zbrojeniowymi. Uniemożliwia to, prowadzenie instalacji w ścianie. W takim wypadku na ściany kładzie się płytę GK (gipsowo-kartonową) w której prowadzi się nową instalację. Zmniejszamy, tym samym wymiary pomieszczenia ale nie ma innej opcji. Płyta GK to ok 1.25 cm grubości więc zmiany są prawie niezauważalne, za po przyśpieszenie i ułatwienie prac znaczne.

img_1989

Instalacja oświetlenia korytarzy, przeprowadzona jest nad podwieszanym sufitem z GK.

Po położeniu instalacji i założeniu nowych puszek w gniazdkach, kable przykrywamy gipsem szpachlowym i podłączamy poszczególne wiązki do osobnych bezpieczników w liczniku.

Prace związane z wymianą instalacji, są pracami “brudnymi” zwłaszcza część związana z wykonaniem rynienek w ścianach. Ale są prace niezbędne i pozwalają nam przejść do kolejnego etapu, czyli gładziowania!

img_1807

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply